Realizacja 01

Fotografia kulinarna to inaczej mówiąc fotografowanie przygotowanych potraw lub też kompozycji kulinarnych, czyli wszystkiego, co może wyglądać ładnie na talerzu, a następnie zostać zjedzone. Fotografia kulinarna to nic innego, jak próba uwiecznienia idealnego dania. My do całego zadania podchodzimy z sercem na talerzu. Fotografią kulinarną zajmujemy się bowiem tak długo, jak samym gotowaniem. To coś, co robimy równie dobrze - a niektórzy twierdzą, że nawet lepiej.

Dla potrzeb naszego bloga samo przyrządzenie smacznego dania to nie wszystko. Dopiero odpowiednia stylizacja potrawy, a następnie odpowiedni dobór światła i kadru pozwala nam w pełni zaprezentować nasz gotowy przepis na danie idealne. Jedzenie jest bardzo wdzięcznym obiektem, ale bywa kapryśną "modelką", więc na potrzeby fotografii kulinarnej myślimy zawczasu, na etapie przygotowywania potrawy, o jej konsystencji, kolorach, czy strukturze. Dlatego właśnie stylizacja kulinarna jest nieodłączną składową fotografii kulinarnej. Bez odpowiedniej aranżacji całej przestrzeni wokół potrawy, fotografia kulinarna staje się nudna i powtarzalna.

Stylizacja potrawy i dobór kadru jest uzależniony od rodzaju fotografowanego dania. Nałogowo więc gromadzimy wszelkiego rodzaju tła, czy np. bejcujemy własnoręcznie przygotowane blaty - by mieć dużo swobody i możliwości podczas przygotowywania każdego ujęcia. Zdjęcia "smaczne", swojskie - a danie nieprzesadnie wymuskane czy przestylizowane to typ fotografii kulinarnej, który nas charakteryzuje. Sposób stylizacji dań, jaki stosujemy na co dzień jest z pozoru niedbały, przypadkowy, "zastany", a tak naprawdę kryje się za tym wszystkim niesamowita dbałość o kompozycję i detale. To właśnie jest "magia fotografii kulinarnej" w naszym wydaniu.

Smacznego :)

print

Skomentuj