stylizacja kulinarna

Czym jest stylizacja kulinarna?

Stylizacja kulinarna znana także jako stylizacja potraw lub stylizacja jedzenia jest bardzo ważnym etapem fotografii kulinarnej. Polega ona na dopasowaniu sposobu prezentacji potrawy do charakteru zdjęcia i wydobyciu z dania jego najlepszej cechy. Nawet najlepiej przyrządzona potrawa, podana w nieatrakcyjny sposób, nie zachęci do jej przygotowania i wypróbowania przepisu kulinarnego.

Odpowiednia stylizacja kulinarna buduje wyjątkową atmosferę i niezapomniane wspomnienia, kreuje nastrój i budzi emocje, które chcemy wywołać daną potrawą. W przypadku stylizacji jedzenia ważną rolę odgrywają dodatki, elementy dekoracji i rekwizyty, które nadają kompozycji uroku i charakterystycznego wyglądu. Do stylizacji potraw staramy się wykorzystywać nie tylko rekwizyty, ale również produkty spożywcze. Najczęściej są to przyprawy i świeże zioła, bakalie, owoce, fragmenty warzyw oraz własne kompozycje kilku wymienionych składników.

Tworząc kompozycje do zdjęć zawsze staramy się myśleć o tym, aby potrawa miała ciekawą strukturę, fakturę i kolorystykę, aby działała na wszystkie zmysły, wywoływała wrażenie, że jest to właśnie wyjątkowo smaczna potrawa.