Vol-au-vent faszerowane makaronem w pesto z ricottą i boczkiem
Przepis kulinarny z dnia: 31 marca 2014 © Kaszamanna.com
Dziś wyjątkowo danie odbiegające kalorycznością od moich codziennych standardów, może wydawać się trochę skomplikowane i czasochłonne, ale zapewniam, że warto. Vol-au-vent to tradycyjny koszyczek z ciasta francuskiego, który najczęściej faszeruje się mięsem i grzybami, ale jest znakomitą bazą do przeróżnych rodzajów nadzienia, łącznie ze słodkimi. Ja dziś dałam się ponieść wyobraźni faszerując vol-au-vent…makaronem co okazało się być smakowym strzałem w dziesiątkę! Kawałki makaronu otulone aromatycznym pesto z prostymi dodatkami zachwycą niejedno podniebienie i na pewno na długo pozostaną w pamięci.
Składniki na 4 porcje:
- ciasto francuskie
- 1 żółtko
- 2 garści suchego makaronu penne „Omnomnom”
- 2 pomarańczowe papryki (ewentualnie 1 żółta i 1 czerwona)
- ząbek czosnku
- 2 łyżki pokruszonego sera lazur
- 1 łyżeczka octu balsamicznego
- 2 łyżki oliwy (u mnie o smaku chilli)
- sól, pieprz
- pół opakowania kremowej ricotty
- 4 plastry boczku
- tymianek do przybrania
Przygotowanie:
- Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 190 stopni. Papryki kroimy na pół, pozbywamy się wnętrza i ziaren i układamy skórką do góry na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia skórką do góry. Pieczemy około 30 minut (skórka miejscami może się zrobić czarna). Wyciągamy do ostudzenia.
- Przechodzimy do przygotowania koszyczków z ciasta francuskiego. Schłodzone ciasto rozwijamy i wycinamy np. za pomocą miseczki 12 kół o średnicy 10-12 cm. Następnie we wnętrzu 8 z nich wycinamy mniejsze o około 1,5 cm koła (np. szklanką) i delikatnie zdejmujemy, pozbywając się małego kółka ze środka. Na papierze do pieczenia układamy obok siebie 4 koła i 8 okręgów i chłodzimy przez 15 minut w lodówce.
- W tym czasie przygotowujemy pesto. Z papryki zdzieramy płatami skórkę, wrzucamy do blendera z czosnkiem, oliwą, serem, octem, mieszamy i przyprawiamy do smaku solą i pieprzem.
- Wracamy do ciasta francuskiego. Wyciągamy koła i okręgi i smarujemy każdy z nich rozmieszanym z łyżką wody żółtkiem. Na papierze po pieczenia układamy 4 konstrukcje składające się z kolistego placka, a następnie dwóch obręczy ułożonych jedna na drugiej (każdą z nich mocno dociskamy).
- Makaron gotujemy al dente w osolonej wodzie. Po ostrudzeniu kroimy w drobne pierścionki, które następnie mieszamy z paprykowym pesto. Boczek kroimy drobno, wrzucamy na suchą patelnię i prażymy na małym ogniu przez kilka minut aż powstaną skwarki.
- W tym czasie nasze koszyczki z ciasta powinny być gotowe. Studzimy je chwilę, a następnie łyżeczką lub nożem wykrawamy środkową część, pozostawiając dno oraz nienaruszone brzegi. Do środka wkładamy makaron z pesto, dekorujemy łyżeczką ricotty i posypujemy boczkiem i tymiankiem. Podajemy od razu.



* wpis konkursowy (zawiera lokowanie produktu)

Tagi: boczek, ciasto francuskie, lazur, makaron, papryka, penne, pesto, przepisy kulinarne, przystawka, ricotta, smaczne potrawy, stylizacja kulinarna, tanie gotowanie
Skomentuj